Cloud (Bulut) Dedikleri Şey Nedir?

Home / Teknoloji / Bulut / Cloud (Bulut) Dedikleri Şey Nedir?

 

Son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz cloud nedir? Ne işimize yarar? Cloud’un avantajı ve dezavantajı nelerdir?

Basit bir dille anlatmak gerekirse, yeterli kapasiteye sahip olmadığınızda veya yer kaplamasını istemediğiniz yazılım ve dosyalarınızı sanal bir sunucuda, günümüz deyişiyle bulutta saklayabilme teknolojisine Cloud Computing (Bulut Teknolojisi) denir.

İnternet olan herhangi bir yerden cloud’unuza depoladığınız verilerinize erişebilirsiniz. Hızlı dosya transferi, fazla depolama alanı ve maliyet düşüklüğü bulut teknolojisinin en büyük avantajlarıdır. Örneğin, büyük bir firmanın sosyal medyada paylaştığı ve paylaşacağı resimler ve videolar cloud’da depolanır. Kendi serverlarında bunu saklamak cloud’a göre daha maliyetli olacaktır.

Cloud sisteminin devantajı ise güvenlik ve internete bağlı olarak değişen hızdır. İnternetin olmadığı yerlerde cloud hesabınıza erişiminiz olmaz veya yavaş olduğu yerlerde ise veri transferi yavaş olacaktır. Güvenli olmayan cloud sağlayıcılardaki verilerimizin başklarının eline geçme olasılığı da bir dezavantajdır.

Günümüzde bu sisteme büyük yatırımlar yapılıyor ve gün geçtikçe cloud computing’i daha iyi tanıyacağızdır. Kişisel kullanımda maillerimizi bilgisayarda depolamak yerine kendi bulutumuzda saklamak daha mantıklı olacaktır. Keza fotoğraf çılgınlığı sayesinde telefonunuzda yer kalmamış olabilir. Peki en güvenilir ve en hızlı cloud sistemleri hangileridir?

-Dropbox (www.dropbox.com)

-Google Drive (drive.google.com)

-iCloud (www.icloud.com)

-Turkcell Akıllı Bulut (www.turkcellakillibulut.com)

Recent Posts

Leave a Comment

Bana Ulaşın

%d blogcu bunu beğendi: